Jak se v zimě obléci na kolo?
Není jednoduché zvolit správné oblečení na aktivitu, při které v jednu chvíli stoupáte desetikilometrovou rychlostí do prudkého kopce a vzápětí sjíždíte 40 km/h ze sjezdu dolů.
Správné vrstvení je základ
Ideální je několik tenčích vrstev přes sebe. Výhodou tenkých vrstev je to, že je můžeme rozepnout nebo zapnout, případně úplně vysvléci, podle aktuálních pocitů. S jednou tlustou vrstvou neuděláte nic.
Základní vrstva
První vrstva je lehce prodyšná a měla by Vás co nejtěsněji obepínat. Jejím úkolem je hlavně odvádět pot od těla do dalších vrstev. V chladných podmínkách dokáže silnější základní vrstva také slušně zahřát. Stále častěji se prosazuje přírodní vlna, zejména Merino. V případě, když teplota klesá hlouběji pod nulu, je možné obléci i několik základních vrstev přes sebe.
Izolační vrstva
Její hlavní funkcí je udržení teploty uvnitř a posouvá vlhkost a pot směrem ven. Výběr tloušťky vrstvy záleží na teplotě. Moderní prodyšné materiály mají výbornou schopnost rychle schnout. Jako izolační vrstvu lze zvolit dlouhý zateplený dres nebo fleesovou mikinu. Velice praktické jsou celorozepínatelné varianty. Když stoupáte do kopce, jednoduše rozepnete a při sjezdu naopak zapnutý dres výborně izoluje.
Vrchní vrstva
Při zhoršeném počasí, zimě, dešti, větru přichází na řadu třetí vrstva. Ta je naším štítem. Má za úkol nás ochránit od okolních nehostinných podmínek a zároveň odvést vlhkost z předchozích vrstev. Se zvyšující se nepromokavostí a větruodolností materiálu zvenčí, ale často klesá schopnost odvádět vlhkost zevnitř ven. Co je nám platné, že nám nepromokne igelitová pláštěnka, když jsme totálně promočení “zevnitř“. Moderní membránové materiály dokážou zvládat obě funkce velice obstojně zároveň, je ale třeba počítat s vyšší cenou. Moderní cyklistické bundy mají často rozepínatelné otvory, případně odepínací rukávy, takže můžete dobře při stoupáních odvětrávat vnitřní vlhkost.
Spodní část těla
Díky tomu, že při cyklistice většinu práce při šlapání vykonávají nohy, dochází tak k jejich dobrému prokrvení. V případech, pokud teplota neklesá hluboko pod bod mrazu, tak postačuje obléci si jen jednu vrstvu na nohy. Nejlépe kalhoty, které mají v přední části membránu, chránící před větrem. A pak už jen na Vás, jestli preferujete upnuté „čapáky“ nebo volný střih kalhot."
Rukavice, návleky, čepice, šátky
Co je v zimě velice důležité nepodcenit je oblečení na periferních částech těla. Právě na koncích našeho tělo ztrácí tepla nejvíc. Zateplené rukavice na ruce prostě patří, jakmile se teplota blíží číslům blízko nuly. Případně je dobré si zateplené rukavice vézt jako náhradní v batohu, nebo v kapse. Neměly by chybět také návleky na tretry, které můžou být i nepromokavé. Ponožky by také měly být silnější, zateplené, nikdy však nedovolte být moc staženi v botách či tretrách, efekt bude opačný. A nakonec hlava, místo, na kterém to nejčastěji odskáčou uši, když se setká chlad a nepřipravený cyklista. Proto, mějte u sebe vždy šátek, který lze použít i jako čelenka, nebo kukla.
Zkušení cyklisté vědí, že na kolo je dobré vyjet oblečený tak, aby v prvních minutách cítili lehký pocit chladu. Velice rychle se při pohybu zahřejete na komfortní teplotu. Kdybyste vyjeli oblečeni tak, aby Vám bylo od první minuty teplo, zcela jistě byste se rychle uvařili. V případě že výhled počasí není stoprocentní nebo pokud plánujete vyrazit do vyšších kopců, tak se můžete pojistit jednou vysoce nepromokavou vrstvou oblečení složenou do zadní kapsy dresu nebo batohu.
Zabiják jménem bavlněné tričko
Velice dobrá rada k zapamatování zní: „Neoblékat si na kolo bavlněné triko.“ Bavlna je sice na těle velice příjemná, ale její problém je ten, že velice snadno nasákne potem a už ho nikdy nepustí. Skrz mokrou bavlněnou vrstvu potom lehce odchází teplo z vašeho těla a vy určitě promrznete. A je úplně jedno, co máte za super funkční vrstvu nad tričkem, s bavlnou nebude nikdy fungovat.
Pokud si stále nejste výběrem správného oblečení na kolo do zimy jisti. Navštivte nás na jedné z prodejen BB Cyklosport, rádi Vám s výběrem pomůžeme.